W dzisiejszych czasach łatwo jest otrzymać kredyt gotówkowy lub pożyczkę. W większości przypadków, instytucje finansowe nie mają zbyt wygórowanych wymagań co do swoich klientów, a liczba formalności, które należy spełniać ubiegając się o dodatkowe środki jest znacznie mniejsza niż jeszcze kilka lat temu.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że taka sytuacja może się wiązać z pewnymi zagrożeniami takimi, jak chociażby przekredytowanie. Co to takiego?

Jak rozumieć pojęcie przekredytowania?

Termin „przekredytowanie” stosuje się w sposób nieformalny. Odnosi się on do sytuacji, w której klient zaciągnął zbyt dużo zobowiązań, a miesięczne koszty spłaty długów przekraczają połowę jego miesięcznych zarobków netto.

Przekredytowanie wiąże się zatem z dużą ilością spłacanych w danym momencie kredytów oraz pożyczek jednocześnie, przy czym łączna ich kwota nie musi być bardzo wysoka. Kluczowe jest tutaj to, że poszczególne zobowiązania zostały zaciągnięte w różnych momentach i na różnych warunkach, co w znaczący sposób obciąża domowy budżet.

O znaczącym obciążeniu możemy mówić wówczas, kiedy po spłaceniu wszystkich zobowiązań pożyczkobiorca ma problemy z pokryciem kosztów codziennego życia. Mowa tu o wydatkach związanych z rachunkami za telefon czy telewizję kablową, czynsz czy paliwo.

Konsekwencje przekredytowania

Wiele przekredytowanych osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczki, a za otrzymaną gotówkę spłacają swoje pozostałe długi. Takie działanie może doprowadzić w konsekwencji do wpadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia. Co więcej, banki w nieprzychylny sposób patrzą na przekredytowanych klientów, którzy tracą w ten sposób swoją zdolność kredytową. Sytuacjach takich osób jest nieco korzystniejsza wśród instytucji pozabankowych – część z nich bez większych przeszkód udziela pożyczek klientom bez stosownej zdolności kredytowej.

Jak poradzić sobie z przekredytowaniem?

  •         Refinansowanie – pozwala ono na przedłużenie ostatecznego terminu zwrotu zobowiązania. Polega ono na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania, którego suma zostaje przeznaczona na spłatę poprzedniego długu. Finalnie pożyczkobiorca otrzymuje nową pożyczkę z nowym terminem spłaty. Przedłużony okres zwrotu zobowiązania sprawia, że zyskuje on więcej czasu na zebranie gotówki potrzebnej do uregulowania zobowiązania.
  •         Konsolidacja – polega ona na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jedno. W ten sposób klient uzyskuje wyłącznie jeden kredyt do zwrotu o niższej racie i spłacie w jednym banku. Wyróżnia się dwa rodzaje konsolidacji kredytów – kredyt gotówkowy i konsolidacyjny hipoteczny. Pierwszy z nich można otrzymać na krótszy okres i mniejszą sumę, drugi – na dłuższy i większą kwotę, lecz z koniecznością zabezpieczenia w postaci hipoteki nieruchomości.