Pożyczkę łatwo jest uzyskać – tak sądzi wiele osób, które decydują się o nią ubiegać zamiast udać się po kredyt do banku. To fakt, pożyczka wiąże się z mniejszą liczbą formalności do spełnienia i dokumentów do dostarczenia niż kredyt.
Nie jest jednak prawdą, że parabanki wcale nie weryfikują klientów i dają wszystkim pożyczki. Wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem. Jak zatem firmy pożyczkowe zabezpieczają się i dokonują weryfikacji klientów ubiegających się o pożyczkę?

Weryfikacja z dowodem osobistym

Podstawowym i, niejednokrotnie, jedynym dokument, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o pożyczkę, jest dowód osobisty. Wydaje się, że niewiele, ale na podstawie dowodu osobistego można dokonać weryfikacji klienta. We wniosku podaje się numer i serię dowodu. Na tej podstawie parabanki weryfikują tożsamość klienta.

Weryfikacja za pomocą przelewu

Bardzo częstą praktyką jest wymaganie od klienta dokonania tzw. przelewu weryfikacyjnego przed pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o pożyczkę. Przelew opiewa na małe sumy – grosz czy złotówkę. Nie chodzi tu o kwotę, ale o potwierdzenie numeru konta z przelewu z tym podanym we wniosku. Co jeśli klient nie ma konta bankowego albo nie posiada na nim żadnych środków? Nic straconego, ale musi zrezygnować z pożyczki online czy mobilnej. Powinien udać się do siedziby parabanku, gdzie otrzyma pożyczkę na dowód bez konieczności robienia przelewu.

Weryfikacja telefoniczna

We wniosku o pożyczkę należy podać też dane kontaktowe, w tym numer telefonu. Numer musi być aktywny i aktualny, bez niego nie otrzymamy pożyczki. Pożyczkodawca poinformuje klienta telefonicznie o decyzji, ale użyje rozmowy także po to, aby dokonać weryfikacji jego tożsamości. Trzeba być przygotowanym na to, że zaraz po wypełnieniu wniosku, otrzymasz telefon od firmy pożyczkowej. Podczas rozmowy zostaną zadane pytania dotyczące danych osobowych, które zostały zawarte w formularzu. W ten sposób konsultant porówna prawdziwość danych z wniosku, ale też wyłapie ewentualne pomyłki, które mogłeś nieświadomie popełnić.

Weryfikacja za pomocą rejestrów dłużników

Przy pożyczce na oświadczenie czy na dowód, pożyczkodawcy nie sprawdzają rejestrów dłużników takich jak Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Dłużników, Związek Banków Polskich. Są jednak pożyczkodawcy, którzy dokonują weryfikacji w rejestrach i od tego uzależniają przyznanie pożyczki. Może też być tak, że pożyczkodawca deklaruje, że rejestru nie sprawdza aby uzasadnić tym przyznanie lub nie pożyczki, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mimo wszystko zajrzał do rejestru. Co można wyczytać z rejestrów dłużników? W ten sposób parabank dowie się, czy klient jest godny zaufania czy nie, czy jest bardzo zadłużony i czy jest szansa na spłacenie przez niego pożyczki. Pozna dotychczasową historię kredytową oraz historię spłaty pożyczek i kredytów. Do sprawdzenia rejestrów wystarczą dane podane we wniosku.

Weryfikacja za pomocą zaświadczenia o dochodach czy odcinka renty

Pożyczki na oświadczenie są przyznawane na podstawie deklaracji dochodu, bez konieczności zaświadczenia ich za pomocą dokumentu. W większości przypadków starania się o pożyczkę jednak trzeba przedstawić dokument potwierdzający dochody – otrzymany w miejscu pracy. To forma nie weryfikacji tożsamości, ale weryfikacji wiarygodności klienta. Pożyczkodawca może porównać deklarowane dochody z zaświadczeniem, a także stwierdzić czy są one wystarczające by doszło do terminowej spłaty w przypadku osób na rencie czy emeryturze, konieczne jest przedstawienie odcinka renty lub emerytury.