Fundusz bezpieczeństwa powinien stać się najważniejszym celem finansowym każdego z nas. Dzięki niemu możemy czuć się bezpiecznie i spokojnie, nawet jeżeli w naszym życiu pojawią się niespodziewane wydatki. Czym jest fundusz bezpieczeństwa i jak go zbudować?

Czym jest fundusz bezpieczeństwa?

Jest to rezerwa finansowa, stworzona z  oszczędności, która pomoże nam w obronnym wyjściu z nieprzewidzianych, trudnych sytuacji finansowych.  Zepsuta pralka, awaria samochodu, nagła choroba i wiele innych, zdarzających się każdemu z nas sytuacji może negatywnie wpłynąć na nasz budżet domowy i spowodować utratę płynności finansowej. Aby tego uniknąć, powinniśmy postarać się o jak najszybsze stworzenie funduszu bezpieczeństwa.

Ile pieniędzy powinno się w nim znajdować?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie Wiele zależy od tego, jaka kwota da nam poczucie bezpieczeństwa, jakie są nasze miesięczne zarobki i ile pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić na oszczędzanie w ciągu miesiąca. Najważniejsze są jasno określony cel i systematyczność. Należy mieć świadomość, że tworzenie funduszu bezpieczeństwa ma na celu długoterminowe oszczędzanie. Oczywiście, im wyższa będzie to kwota, tym lepiej, jednak nawet 1000 zł rezerwy finansowej da nam poczucie większej stabilizacji niż brak jakichkolwiek oszczędności. Poza tym, pamiętajmy, że dzięki comiesięcznym, nawet niewielkim wpłatom, ta kwota będzie się cały czas powiększała.

Gdzie trzymać zgromadzone środki?

Pieniądze z funduszu bezpieczeństwa mają pełnić jasno określoną rolę w naszym budżecie. Ich zadaniem nie jest szybkie pomnażanie zysków, nie ma więc sensu wpłacanie je na lokaty, czy inwestowanie w obligacje. Aby fundusz bezpieczeństwa spełniał swoje zadanie, musimy ulokować go w miejscu, z którego będziemy mogli szybko wypłacić część lub całość środków bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Ważne jest jednak, aby pieniądze nie były stale pod ręką, ponieważ zwiększy to pokusę wykorzystania ich na inne cele. Z tego względu trzymanie całej kwoty w domu raczej nie wchodzi  w grę, tym bardziej, że w ten sposób pieniądze tracą na wartości.

Gdzie więc najlepiej trzymać zgromadzone środki? Na koncie oszczędnościowym. Nie jest ono tak łatwo dostępne jak używany na co dzień osobisty rachunek bankowy, chociażby ze względu na brak karty płatniczej, czy ograniczone możliwości wykonywania przelewów, jednak pozwala na szybką wypłatę gotówki w sytuacji kryzysowej.

Kiedy korzystać z funduszu awaryjnego?

Założenie tych zasobów finansowych jest takie, że sięgamy po nie w momencie wystąpienia nagłych i niespodziewanych wypadków, których opłacenie wykracza poza nasz aktualny domowy budżet. Nie jest to linia kredytowa, z której korzystamy, gdy chwilowo zabraknie nam pieniędzy na sfinansowanie wcześniej zaplanowanych wydatków. Ważne jest również, aby pamiętać o uzupełnieniu wypłaconej kwoty w najszybszym możliwym terminie, aby fundusz nie podupadł, tylko dalej pełnił swoją rolę.