Jak wynika z danych statystycznych – Polacy pożyczają coraz więcej. Pożyczka przestała być kojarzona z ostatecznością, lecz z zastrzykiem pieniędzy, który jest nam w danej sytuacji potrzebny, aby skorzystać z niepowtarzalnych okazji. Bardzo wielu ludzi decyduje się na zaciągnięcie pożyczki w banku, w którym posiadają swoje konto osobiste. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a procedura jest dużo krótsza – bank doskonale zna naszą historię kredytową i jest w stanie dopasować dla nas najlepszą ofertę. Jest jeszcze druga opcja, która polega na samodzielnym wyszukaniu kredytu.

Który bank będzie najlepszy?

Banki w swoich reklamach bardzo często kuszą klientów oprocentowaniem równym 0%, brakiem prowizji, czy też gwarancją najniższej raty. Nie powinniśmy jednak ślepo ufać reklamom, a elementem na jaki warto zwracać szczególną uwagę jest RRSO – czyli rzeczywista stopa rocznego oprocentowania. Im niższy współczynnik RRSO, tym mniejszą ratę kredytu będziemy musieli spłacać. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty kredytu – odsetki, prowizje, opłaty, czy też ubezpieczenie. Najlepiej szukać banku, który oferuje kredyt z RRSO poniżej 10%. Znajdziemy również i te banki, które oferują kredyt z RRSO znacznie przewyższającym 20%.

Gdzie po kredyt?

Przez internet czy może osobiście w oddziale? Internetowy kredyt oferowany przez bank jest niezwykle wygodny. Przede wszystkim możemy sprawdzić wszystkie informacje z domowego zacisza i zapoznać się z ofertą bez konieczności wychodzenia z domu i udawania się do placówki. Jednak należy zwracać uwagę na szczegóły formalne kredytów przez Internet. Część z banków tak po prostu nazywa swój produkt, jednak w ostateczności jesteśmy zmuszeni odwiedzić ich placówkę.

Ważne jest bezpieczeństwo

Z ubezpieczeniem czy bez? Decydując się na ubezpieczenie w banku, miejmy świadomość, że zwiększy to zdecydowanie wysokość naszej raty. Jeżeli jednak chcemy się ubezpieczyć na wypadek utraty pracy, nie róbmy tego w banku. Zdecydowanie lepiej ubezpieczyć się w firmie ubezpieczeniowej – wyjdzie to znacznie taniej. Należy jednak pamiętać, że większe kredyty udzielane przez banku muszą posiadać ubezpieczenie.

 

Kredyt to przede wszystkim zobowiązanie. Pamiętajmy, że zdecydowanie wpłynie on na nasze miesięczne wydatki, często na okres kilku, kilkudziesięciu lat. Przed ostatecznym podpisaniem umowy o kredyt sprawdźmy wszystko jeszcze raz. Sprawdźmy, czy kwota kredytu jest taka jaką zaplanowaliśmy, dokładnie sprawdźmy czas spłaty, jak również całkowitą kwotę do spłacenia. Zwróćmy również uwagę na informację o wysokości rat oraz RRSO. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości – wyjaśnijmy je od razu z bankierem.