Kupowanie na raty stało się bardzo popularnym sposobem nabywania przedmiotów lub usług, na które w danym momencie nas nie stać. Czy jest to dobre rozwiązanie, poprawiające jakość naszego życia, czy sposób na szybką utratę płynności finansowej i zadłużenie? Przeczytajcie!

Kiedy decydujemy się na zakupy na raty?

Często zmusza nas do tego nieprzewidziana sytuacja, np. awaria jakiegoś sprzętu domowego. Naprawa nie ma sensu, musimy więc kupić nową pralkę, zmywarkę lub odkurzacz, a chwilowo nie dysponujemy taką ilością gotówki. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy pożyczyć pieniądze od znajomych lub rodziny, złożyć wniosek o przyznanie krótkoterminowej pożyczki, albo zdecydować się na zakupy na raty.

Powodem takiej decyzji bywają również atrakcyjne wyprzedaże i ograniczone czasowo promocje cenowe. Można  na nich nabyć różne produkty w o wiele niższej cenie.

W takich sytuacji warto zdecydować się na zakup na raty. Umożliwi nam to dokonanie zakupu, który nie będzie negatywnie wpływał na nasz budżet domowy. Nie będziemy musieli również wykorzystywać posiadanych rezerw finansowych, które lepiej zostawić na trudniejsze sytuacje, wymagające większych nakładów pieniężnych. Niska, miesięczna rata prawdopodobnie nie wpłynie w dużym stopniu na nasze zarządzanie wydatkami domowymi.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Decydując się  na zakupy na raty, należy bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą. W sporządzonej przez bank umowie finansowania muszą być umieszczone wszystkie warunki. Koniecznie trzeba sprawdzić jak oprocentowane są raty. Wpłynie to w znaczący sposób na całkowitą kwotę, jaką będziemy musieli zapłacić za nasze zakupy. Wprawdzie wiele sklepów reklamuje się posiadaniem rat 0%, bywa jednak, że za tym stwierdzeniem kryje się wiele haczyków. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?

  •         RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym i jeden z najważniejszych informacji dla każdego konsumenta decydującego się na zakup w systemie ratalnym
  •         Konieczność wykupienia ubezpieczenia kredytu oraz jego wysokość. Zdarza się, że wysokość ubezpieczenia sięga nawet do 20% pożyczonej kwoty, dlatego warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy
  •         Liczba rat- często zdarza się, że aby otrzymać możliwość nieoprocentowanych rat, musimy zgodzić się na ich konkretną ilość, a wybór każdej innej opcji wiąże się ze zwiększonymi kosztami
  •         Harmonogram spłat- tak jak w powyższym punkcie, często stosowaną praktyką jest oferowanie „rat 0%” tylko w przypadku spłaty ich w ściśle określonym terminie, np. w ciągu pół roku od dnia zakupu. Jeżeli zdecydujemy się na dłuższy okres kredytowania, będziemy musieli zapłacić odsetki.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować ofertę, zwracając szczególną uwagę na poruszone zagadnienia. Odkrywając różne ukryte koszty możemy przekonać się, że zakupy na raty, które z pozoru miały być nieoprocentowane może nas kosztować znacznie więcej niż zakładaliśmy i mocno nadwyrężyć nasz budżet rodzinny. Aby tego uniknąć należy uważnie czytać umowy i porównywać ofert różnych sklepów.

Zakupy na raty mogę być korzystnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że będziemy kierowali się rozsądkiem, nabywali przedmioty których rzeczywiście potrzebujemy, a miesięczne raty nie przekroczą naszych rezerw finansowych, zaburzając plan oszczędzania.